En İyi Zayıflama Yöntemi

Dünyada kadınların ve erkeklerin ortak problemlerinden biri fazla kilolar. Günlük hayatın temposuna kapıldıktan sonra ne yazık ki birçok insan kilosuna dikkat edemiyor ve aşırı kilo problemiyle başa çıkamıyor. Zayıflama yöntemleri adı altında bilinçsiz diyet programları ve hareketsiz kalmaksa kilo problemini çözmenin aksine daha zor bir duruma sürüklüyor. Sağlıklı bir şekilde kilo verirken formdan düşmemenin ve dinç kalabilmenin ana maddesi; dengeli bir hayat.

zayıflama hareketleri

Çevremizde duyduğumuz diyet programlarını uygulayarak veya bir anda yediklerimizin neredeyse tümünü keserek yani açlık çekerek kilo veremeyiz. En iyi zayıflama yöntemi dengeli beslenip spor yapmaktır. Herkesin yoğun bir iş temposu var ve dengeli beslenme işini kısmen gerçekleştirebilse de spora zaman ayıramıyor. Evde yapılacak yarım saatlik küçük egzersizler, zayıflama hareketleri bu sorunu çözebilir. Hafta sonları yapacağınız yürüyüşler, kısa mesafelerde araç kullanmak yerine yürüyerek gitmeyi tercih etmek, asansörü hayatımızdan çıkarmak ve küçük esneme hareketleri bizi dinç tutacaktır.


Beslenme konusuna gelirsek; aşırı yemek yiyen biriysek, karbonhidratı ve yağı çok tüketiyorsak bunları tamamen kesmek yanlış bir yöntem. Çünkü vücudun proteine ve vitamine ihtiyacı olduğu kadar karbonhidrata ve yağa da ihtiyacı vardır. Ama dediğimiz gibi hepsi bir denge içinde olmak durumundadır. Öncelikle hazır yiyecek ve içeceklerden mümkün olduğunca uzak durmalıyız. Özel günlerimizde kendimize izin verip dolu bir porsiyon yiyorsak, ertesi gün bunu dengeleyip daha sade bir porsiyon tercih edip meyve sebzeye ağırlık vermeliyiz veya her zamankinden yarım saat daha fazla yürüyüş yapmalıyız.

Tatlı ihtiyacımızı şerbetli tatlılardan çok sütlü tatlılardan gidermemiz de kilo vermemiz için daha faydalı olacaktır. Kahvaltıyı atlamamaya özen gösterin. Hamur işi gıdalarla karın doyurmak yerine domates, peynir, salatalık gibi size faydası olacak yiyeceklerle kahvaltınızı yapın. Bütün gün aç durup akşam yüklenmek yapacağınız en büyük hatalardan biri olacaktır. Saat akşam 6’dan sonra ağır yiyeceklerden uzak durun. Yemek ve uyku arasında en az 3-4 saat olmasına özen gösterin.


zayıflamak

Vücudumuzu, sağlık problemlerimizi ve metabolizmamızı çok iyi tanımak durumundayız. Doktor kontrollerimizi yaptırmalı, kan değerlerimizi ölçtürmeliyiz. Doktor tavsiyeleri ve uyguladığı diyetlere uyarak sağlıklı bir şekilde kilo verdiğimiz zaman aynanın karşısından memnun ayrılırız. Kilo vermekten kastımız sıkı olmayan zayıf bir beden olmamalıdır. Her bünyenin gereksinim duyduğu şeyler farklıdır. Örneğin; demir eksikliği, kansızlık gibi problemleri olan bir insanın protein ve B12 vitamini ihtiyacı fazladır. Doktoru da kendisine buna uygun bir beslenme programı sunacaktır.


Sadece cildimize faydalı olmakla kalmayan, metabolizmamızı da hızlandıran diğer bir etken sudur. Özellikle soğuk ve ılık su vücuda alındığında, vücut suyu ısıtmak için enerji harcayacaktır ve metabolizmamız hızlanacaktır. Her gün en az 1 litre su tüketilmelidir.


Sabırlı olursanız, hareketli bir gündelik hayatını benimserseniz ve sağlıklı beslenirseniz fazla kilolarınızdan kurtulmamanız için bir sebep yoktur. Yeter ki vücudunuzu tanıyın ve kendinize uygun bir zayıflama programı belirleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir