Zayıflamanızı Engelleyen Nedenler

Tüm çabalarınıza rağmen istediğiniz görüntüye sahip olamıyor musunuz? Belki de yanlış olan yaptıklarınız değil, yapmadıklarınızdır.

zayıflama

Sizi hem sağlıklı olmanızdan hemde zayıflamanızdan alıkoyan nedenlerden en önemlilerini listeledik.

1. Yağ oranı düşük yiyecekler

Yağ oranı düşük muffin

Doğal olmayan yiyeceklerin yağ oranlarının düşük olması zayıflamanız için işe yaramayacaktır. Doğal yiyeceklerde yağ oranı önemlidir, örneğin yağlı süt ile yağsız süt arasında fark vardır, ancak doğal olmayan gıdalarda durum farklıdır. Yediğiniz bir tatlının yağ oranının düşük olması ile yüksek olması arasında pek fark bulunmamaktadır.

2. Sebze ve meyveler

doğal olmayan sebze meyve

Diyet listelerinin bir numarasında yer alan sebze ve meyvelerin zayıflamanıza yardımcı oldukları doğrudur, ancak sadece organik olanları. Yediğiniz sebze ve meyveler organik değillerse bu gıdalara yaptıkları şişirme etkisini size de yapacaklarıdır. Özellikle hazır meyve sularından mutlaka uzak durmalısınız. Ambalajında her ne açıklama yazarsa yazsın emin olabilirsiniz ki doğal olsalar bozulmadan o kadar süre duramazlar.

3. Tatlandırıcılar

kahve tatlandırıcısı

Diyet yapanların vazgeçemedikleri tatlandırıcılar kendi başlarına kilo yapmazlar ancak beyni kandırarak şeker isteğini artırırlar, sizi tatlı yemeye zorlarlar. Çay ve kahvelerinizi şekersiz içemiyorsanız kilo verebilmeniz için tatlandırıcı kullanmak yerine atabileceğiniz en az miktarda esmer şeker kullanmanızı öneririz.

4. Çalışma hayatı ve teknoloji

rahat çalışma masası

Sizi hareket etmekten alıkoymakta üstlerine yoktur. Yapmanız gereken her şeyi yerinizden kalkamadan kolayca yapabilmeniz iyi bir şey gibi görünse de sizi saatlerce hareketsiz bırakarak kilo almanıza yol açmakta. Her ne kadar özenli yemek listeleri seçseniz de vücudunuzun bunu yakmak için harekete ihtiyacı var. Bunun için mutlaka gün içerisinde kısa yürüyüşler gibi hareketler yapmalısınız.

5. Hızlı yemek alışkanlığı

hızlı sandwich

Buda hayatımıza teknolojinin getirdiği olumsuz etkilerden bir tanesidir, her şeyi hızlı yapma alışkanlığı ile yemek yeme alışkanlıklarımızda hızlanıyor, neticesinde beynimiz yediğimiz besinleri tanımlamak için yeterli zamanı bulamıyor ve doyduğumuzu anlamıyoruz.

6. Stres

stres zamanı yemek

Listenin belki de en kötüsü ve çözümü en zor olanı. Beyin vücutta enerji kaybını hissettiği anda açlık hissi veriyor, aslında aç olmamanıza rağmen yemek yemek istiyorsunuz.

7. Uyku düzeni

uyuyan kadın

Dinlenebilmenizin zorunlu yollarından birisi olan uykuyu tam olarak yapamaz ve güne yorgun başlarsanız bilin ki metabolizmanız da sizin gibi yavaş hareket etmek isteyecektir. Bu durumda diyet yemeklerinizin ne olduğunu önemsemeyecek, yağ yakımını yavaşlatarak kilo vermenizi zorlaştıracaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir