Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle yaz aylarında en çok önem verdiğiniz alışveriş ürünlerinden birisi olan ayakkabı alırken nelere dikkat etmeli, tercihlerinizi nasıl yapmalısınız.

topuklu ayakkabı

Dikkat edilmesi gerekenlerden birincisi ve en önemlisi ayakkabının topuk yüksekliği: topuksuz bir ayakkabı giydiğiniz zaman vücut ağırlığınızın büyük bölümü ayak topuklarınızda olurken küçük bölümü ayağınızın ön bölümünde toplanır. Eğer ayakkabınızın topuk boyu fazla ise; vücut ağırlığınız ayaklarınızın ön bölümünde artacak ve omurga sağlığınıza kadar etkileyecek bir sorun ile karşılaşacaksınız. Eklemlerinizde kalıcı hasarlar görmek istemiyorsanız uzun süre ayağınızda kalacağını düşündüğünüz bir ayakkabı modelinin topuklarının yüksek olmamasına dikkat edin. Daha uzun görünmek istiyorsanız platform topuklu ayakkabılar bu talebinizi şık bir şekilde giderebilir.

Ayakkabı seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise ayakkabının esnek olması ve ayağınızı sıkmaması. Yürürken, otururken, merdiven çıkarken… gibi olası tüm aktivitelerinizi yaparken ayakkabı eğer kalıp şeklinde ayağınızda durursa sadece ayağınıza iz yapmakla kalmaz ayak sağlığınızı da olumsuz etkiler. Ayakkabınız esnek olursa bu hareketleri daha rahat yapabilir, ayak sağlığınızı riske etmemiş olursunuz.

Ayakkabı tabanınız eğimli olmamalı, eğer bir ayak sağlığı probleminiz yoksa ortopedik ayakkabı adı altında satılan modellerden uzak durun, iç kısmının tamamen düz olmasına dikkat edin. İnsan ayağı düz zeminde daha rahat hareket edebilir. Ayağınızda yorgunluktan kaynaklı ağrılar varsa bu tip iç kısmı eğimli ayakkabıları giydiğinizde ayaklarınıza baskı yapacağından rahat gelebilir, ancak ayak sağlığınız için iç kısmı eğimli ayakkabılar uzmanlar tarafından önerilmemektedir.

Ayakkabı alacağınız zaman yukarıda belirttiğimiz şekil özelliklerinin yanı sıra ayakkabı da kullanılan malzemelerde önemlidir. Ayakkabı ayağınızda uzun süre duracaksa deri veya kumaş olmasına dikkat edin. Bu iki madde de ayakkabınızın içinde ayağınızı havasız bırakmaz ve ayak sağlığınızı olumsuz etkilemez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir