ÇAĞIMIZIN BİR BÜYÜK SORUNU: AIDS

HIV Virüsü’nün sebep olduğu ve devamında görülen ölümcül hastalık olarak nitelendirilen AIDS, Türkçesi ile ‘Edinilmiş Bağışıklık Eksikliği Sendromu, çağımızın büyük tehlikesidir.

can-mobile-phones-help-fight-pediatric-aids--0f3f8d36c3

HIV (İnsan bağışıklık yetmezliği virüsü), bağışıklık sistemine yavaş yavaş nüfuz ederek vücudun enfeksiyonlara karşı direncini yok eder ve bireyi çeşitli rahatsızlıklara karşı korunmasız hale getirerek sonunda ölümüne sebebiyet verir.

AIDS’E BULAŞMA RİSKİ POZİTİF OLAN DAVRANIŞLAR;

1. DERİN ÖPÜŞME: Normal öpücüğün AIDS bulaştırmadığı bilinirken, öpüşme sırasında daha önceden oluşmuş olan yaranın kan dolaşımına girmesi sonrasında AIDS bulaşma riskinin yüksek olduğu bilinir.

kiraz-mevsimi-mete-seymayi-aldatiyor_7857424-7219_1800x945

 

2. ORAL SEKS: Seksüel birleşmeye göre daha az riskli olması, ağız bölgelerinde bulunan kesikler, yara yoluyla, meni sıvısının veya vajinal boşalma sırasında oluşan sıvıların teması sonucunda AIDS bulaşma olasılığı vardır.

photo

 

3. PREZERVATİF YOLUYLA VAJİNAL BİRLEŞME: Her ne kadar koruyucu görev yapmış olsa da, prezervatiflerin %100 etkili olduğu dile getirilmiş olsa da, normal yaşam üzerinde riskinin en az olduğu düşünülmektedir. Prezervatiflerin kusursuz olmadığını kimse bilemez. Bu yüzden gözle görülmeyecek kadar kusurlu delik olması durumunda vajina yoluyla birleşme sonucu ihtimali düşük olsa bile AIDS bulaşma riski vardır.

prezervatif

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir