Gittim, Gördüm, Yedim. İtalyan Mutfağı

Avrupa’nın önde gelen kendi açımdan birinci sırada yer alan mutfağı İtalyan mutfağıdır. Genelde ülkemizde halk arasında düşünülen sürekli makarna ve pizza yedikleri kanısıyla hiç uyuşmayan  geniş bir kültüre sahiptirler. Fakat pizza ve makarna yemeyi çok severler. İtalyan mutfağında hamur işi yiyeceklerin büyük bir yer kapladığı doğrudur. Öğlen yemekleri İtalya’da evde yenir ve küçük şehirlerde saat 12.00-16.00 arası açık yer bulmak zordur. Bunun en yoğun yaşandığı gün pazar günüdür.

italyan yemekleri

İtalya’da makarna kültürü bildiğimiz tariflerden çok farklıdır. Hemen hemen her çeşit tarifi bulmak çok kolaydır. Fakat her tarif için yapılmış ayrı bir makarna vardır ve İtalyanlar bu kurala katı şekilde uyarlar. İtalya’da kaldığım süre içinde makarnaya salça veya ketçap atıldığını duyan İtalyanların çılgına döndüğünü söylemek isterim ve bu tepkiyi yine sade makarna üstüne dökülen soslu reklamlarda da verirler  :). Yine aynı şekilde İtalyan peynirleri de dünyaca ünlü ve çok çeşitlidir. Her bölgenin kendine has bir peyniri vardır. Bunlardan en ünlüleri; parmesan, mozarella, ricotta dır. Hemen hemen her evde parmesan peyniri olmazsa olmazdır. Çoğu tariflerde parmesan kullanılır.  Kahvaltı kültürüne gelince sabahı bir tatlı ve espresso ile geçiştirirler. Ve pizza’ya gelince Türkiye’de çok nadir bulabileceğiniz, bildiğimiz pizzanın aksine farklıdır. Bir gün İtalya’ya giderseniz en iyi pizzayı Campagna bölgesinde yiyebilirsiniz. En ünlü pizzaları Margarita; bol domates, mozarella ve fesleğenden ibarettir. Az pişer ve çok yumuşak olur.

 

Fakat bunlar bir yana onlara göre en önemli içerikleri domates, sarımsak ve zeytinyağıdır. Acıkça söylemem gerekirse İtalyan mutfağını anlatmakla bitiremem. Bu yazımı giriş niteliğinde sayarak ilerleyen günlerde İtalya’dan orijinal tarifler, ev yemekleri ve küçük tüyolarla birlikte  yine yazacağım takipte kalınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir