Kadınlar ve Korku Filmleri

Psikologlardan da destek alınarak çekilen korku filmlerinin birçoğunda terkedilmiş yerler kullanılmaktadır; köhne, karanlık, mezarlık, bodrum katları, çatı katı, virane evler gibi yer seçimleri yapılarak korku ortamına zemin hazırlanmaktadır. Bu filmlerde doğaüstü olaylara vurgu yapılarak korku seviyesi artırılmaktadır. Korku filmlerini yerli ve yabancı olarak ayıracak olursak konu seçimi olarak çok fazla farklılık göremeyiz. Yabancı filmlerde yaratık, şeytani ve ruhani olaylar, mistik olaylar gibi filmin çekildiği ülkedeki eski inanışlara gönderme yapılırken, yerli filmlerde ise bizim kültürümüze daha yakın olan cin, şeytan ve ruh çağırma gibi olaylar ele alınmaktadır.

Bu filmler yapılırken cinsiyete göre daha korkutucu olması planlanmasa da kadınların bu tür filmlerden daha çok korkmalarının sebepleri içerisinde, kadınların erkeklere göre daha savunmasız, korku seviyelerinin daha düşük olmasından, birçok kadının tek kalmaktan, karanlıktan korkmasından kaynaklanmaktadır. Erkekler bu tür filmleri seyrederken çok fazla tepki vermezken, kadınlar sadece ses düzeyinin artmasından dahi korkabilmektedirler. Bu korkunun artmasını etkileyecek olaylar içerisinde filmin çekildiği yer, ses oyunları, karakterlerin görünümü ve sesi, varsa doğaüstü karakterlerin, yaratıkların şekli korkuyu arttıran faktörler arasındadır.

korku filmi izleyen kız

Kadınların Korksa da Sevdiği Filmler

Gerek yerli, gerek yabancı filmler arasında izlenme rekorları kıran hatta hiçbir yaratık figürü kullanılmadan psikolojik olarak izleyiciyi etkileyen, uzun zamanlar etkisinden çıkılamayan onlarca film bulunmaktadır. Kadınların çok korksalar da sevdikleri korku filmleri arasında yabancı; Halka, Kabuslar Evi, Testere, Karabasan, Yaratık serisi, Altıncı His, Hayvan Mezarlığı serisi gibi filmler oldukça izlenimi artmış filmler arasında yer almaktadır.

Yerli film sektörümüz korku kategorisinde çok fazla gelişmese de; Musallat, Siccin, Dabbe, Semum, Ammar gibi filmler oldukça rağbet görmüş filmler yer almaktadır. Ülkemizde son 10 senedir sinema sektörünün korku filmlerine yönelmeleri sonucu ortaya öncekilere oranla daha iyi filmler çıkmaktadır.

Bu tarz filmlerin yanı sıra Pirana, jaws gibi filmlerden daha az korkmaktadırlar. Bundan dolayı da kadınlar seyretmek istedikleri filmler arasında birinci sıraya bu şekilde filmleri koyarlar. Bir yandan tatlı bir korku duygusu oluştururken bir yandan da severek seyredilebilmektedir. Günümüzde yapılan korku filmlerinin neredeyse tamamı bilgisayar efektlerinden yardım alınarak yapılmaktadır. Öncelerde kullanılan maske, kostüm, kan gibi fikirler yerini bilgisayar efektlerine bırakmıştır. Bilgisayarla yapılan yaratıklar, robotlar, dinozorlar izleyiciyi daha fazla korkutarak etkisi altında kalmalarını sağlamaktadır.
Sonuç olarak şu bir gerçek ki korku filmlerinden özellikle iyi yapılmış ustalıkla konusu işlenmiş bir korku filminden günümüzde korkmayan rahatsız olmadan seyredebilen bir kadın nerdeyse bulunmamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir