Kadınların 90’lı Yıllardaki En Gözde Yabancı ve Yerli 8 Filmi

70 ve 80’li yıllarda sadece Yeşilçam ile kısıtlanan Türk kadını, bu faciadan sonra, 90’lı yılların başından itibaren dünya sinemasına açıldı. Meşhur Beyoğlu sinemalarında neredeyse her ay bir kaç film gösterime girdi. Erkekler kadar kadınların da bu filmlere ilgi göstermesi dönemin sinema dağıtıcılarını oldukça memnun etti.

Peki, o yıllarda kadınların en gözde 8 filmi hangileriydi?

1. Braveheart / Cesur Yürek 

Braveheart-Gibson

1996 yılında gösterime giren Cesur Yürek filmi Türkiye’de yıllarca vizyonda kaldı. Mel Gibson’un hem oynadığı hem yönettiği film, dönemin Gibson hayranı olan kadınları sinemaya çekmeyi başardı.

 

2. Fargo

dvd_fargo

Coen Kardeşlerin yönettiği 1996 yılında gösterime giren Fargo, ülkemizde de aynı yıl görücüye çıktı ve gösterildiği 10 hafta boyunca hatrı sayılır bir izlenme sayısına ulaşarak Cesur Yürek gibi kadın istilasına maruz kaldı. Kadınların aşk ve romantizm gibi konuları darmadağın ederek bu filmlere ilgi göstermesi oldukça enteresan karşılanmıştı.

 

3. the Matrix

qdhrtjl6u7ugzvazfity

Biri kadın biri erkek olan Wachowski Kardeşlerin ilk uzun metraj filmleri olan the Matrix, 1999 yılında gösterime girdiğinde Türkiye’deki yabancı filmlerin izlenme sayısı kadınların etkisi altındaydı. Bilim-Kurgu niteliğindeki film tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça beğenilmişti.

 

Dünya sinemasına olan ilgi arttı elbet, peki kadınlar 9o’lı yıllarda hiç mi Türk Sineması izlemedi? İzledi tabiki. Ama farklı bir taraf vardı. Dünya sinemasının savaş-anatomi-biyografi, bilim-kurgu gibi filmleri rağbet görürken, Türk sinemasında daha çok drama hakimdi. Türk kadınını yine Türk yönetmen ağlattı. 

İşte 90’larda Türk kadınının ilgisini çeken 5 Türk Yapımı Bağımsız Film

 

1. Eşkıya 

ESKIYA

Şener Şen’in artık oyunculuktan çok daha başka boyutlara taşındığı bu başyapıtta ona, Uğur Yücel eşli etti. 96 model Eşkiya, ülkemizdeki en büyük sorunlardan birini gözümüze sokmuştu. Her şeyin farkında olan kadınlarımız bu filmi izlemek için sıraya girdi. Film, ilk yayınlandığı 1996 sonu 1997 başında toplam 2,5 Milyondan fazla izlenmeye ulaşarak, modern zamanın gelmiş geçmiş en çok izlenen filmi olmayı başarmıştı.

 

2. Ağır Roman

s-ef8d6acb72c5093e72659e6784483a3831f24bbd

Müjde Ar demek yeterli olacaktır bu film için. Okan Bayülgen’i de unutmamak lazım. Şöhretin zirvesinde olan bu iki ismin aynı filmde başrol oynaması, Türk halkının özellikle de kadınların dikkatini çekti ve bir Yeşilçam yıldızının da artık renkli filmlerde boy gösterebileceğinin farkına varıldı.

 

3. Gizli Yüz

1744_01

Orhan Pamuk’un senaryolaştırdığı Ömer Kavur’un yönettiği Gizli Yüz Filmi 1991 yılında Antalya’da Altın Portakal’a layık görüldü.

 

4. Akrebin Yolculuğu

a2IBe

Ömer Kavur’un ödüle doymadığını anladığımız Akrebin Yolculuğu Filmi, aralarında Antalya Altın Portakal Film Festivali’ninde bulunduğu yerli ve yabancı 3 Festivalde toplam 11 dalda ödül aldı.

 

5. İstanbul Kanatlarımın Altında

istanbulkanatlariminaltinda

Mustafa Altıoklar yönetmenliğinde çekilen ve Hezarfen Ahmet Çelebi’yi anlatan bir anatomi filmdir. Sevişme sahneleri ile çokça kez eleştiriye maruz kalan film, yine de konusundan taviz vermedi ve kadınların ilgisini çekti.

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir