Karadeniz Mutfağından Seçmeler

Başrollerinde kara lahana ve hamsinin rol aldığı karadeniz mutfağının en lezzetli yemekleri ve tatlıları tarifleriyle beraber burada
ETLİ KARA LAHANA SARMASI

karalahana-sarmasi

 

Kara lahana Karadeniz’de en çok tüketilen besinlerden biridir. Her Karadenizlinin bahçesinde mutlaka lahana ekilidir. Kara lahana sarması da kara lahana ile pirincin mükemmel uyumundan ortaya çıkan lezzetli bir yemektir.

Malzemeler: Altı veya yedi bağ kara lahana, üç baş soğan, bir kilo ince kıyılmış et, bir kase korkoto, maydonoz.

Yapılışı: Soğanlar ince ince doğranır. Yeteri kadar tuzla ovulur, ince kıyılmış et, korkoto, maydonoz, tuz, su ilave edilerek dolma içi hazırlanır, daha önce haşlanmış süzülmüş lahana yaprakları ile sarılır. Dolmaların üzerini geçmeyecek kadar su konulup kazanda pişirilir, sıcak servis yapılır. Kazanın en altına kemik konursa daha lezzetli olur. Korkoto yerine bulgur veya pirinç konabilir.

HAMSİKOLİ (HAMSİLİ EKMEK)

hamsikolii

Hamsi ve mısır unu hamurunun harmanlanmasıyla oluşan mükemmel lezzet. Sıcak servis edilir. Ayranla iyi bir ikilidir.

Malzemeler

Bir bağ pazı, bir bağ taze soğan veya buna denk kuru soğan, bir bağ pırasa yaprağı, bir iri domates büyüklüğünde içyağı, dört bardak mısır unu, iki kaşık tereyağı, bir avuç nane, iki kase hamsi.

Yapılışı

Önceden suya konmuş hamsiler kılçıklarından ayıklanır. Bütün sebzeler ve içyağı ince ince doğranır, elenmiş un ve kaynar su ilave edilerek karıştırılır ve ekmek hamuru şeklinde hafifçe yoğrularak mısır ekmeği gibi plekide pişirilir. Pişirmeden önce tuzu kontrol edilmelidir. Hamsi ve içyağı kendiliğinden tuzlu olduğundan tuz ayarı buna göre yapılmalıdır. Hamsili ekmeğin hamuruna su yerine kaymaklı süt ve yumurta katılırsa daha da lezzetli olur. Sıcak olarak yenirse daha lezzetlidir.

MUHLAMA (MIHLAMA DEĞİL)

Muhlama

Karadeniz Mutfağının baş aktörlerindendir. Mıhlama diye bilinse de yöre halkı tarafından muhlama diye adlandırılır. Karadenize has koleti peynirinin mısır unu ve tereyağ ile birleşmesiyle oluşur. Çatalla kaşıkla yenirken tadı tam anlaşılmaz ama ekmekle tüketildiğinde gerçek lezzeti ortaya çıkar.

MALZEMELER

Üç tahta kaşığı mısır unu, üç kaşık tereyağı, bir kase tel veren peynir, ılık su ve tuz.

HAZIRLANIŞI

Bakır bir tavada tereyağı eritilir. Mısır unu konulup Pembeleşinceye kadar kavrulur. Tavaya ilik su ve peynir ilave edilir. Peynirin tuzuna göre tuzu ayarlanır. Hafif ateşte karıştırılarak yağını üzerine verinceye kadar pişirilir.
Muhlama tel veren peynirle yapılabileceği gibi her türlü peynirle veya minci ile de yapılabilir.

LAZ TATLISI(BÖREĞİ)

LAZ BÖREĞİ

Muhallebiyle yapılan şerbetli bir tatlıdır. Hem sütlü hem şerbetli olması tatlıya ayrı bir lezzet katar. Yapımı çok meşakkatlidir fakat yemesi çok rahat ve keyiflidir.

Malzemeler

Beş yumurta, yedi su bardağı süt, bir çay bardağı kadar pirinç unu ve nişastası, bir buçuk su bardağı şeker, alabildiği kadar buğday unu, tuz, yufkanın aralarına sürmek için tereyağı.
Hazırlanışı
Böreğin malzemeleri karıştırılarak bir hamur elde edilir. Hamur yirmi parçaya ayrılır. Yirmi tane yufka açılır. Yufkalar on-on şeklinde ikiye ayrılır. Böreğin kalbi olan muhallebisi, yufkaların aralarına konulacaktır.
Muhallebi ise şöyle hazırlanır: süt ve şeker bir kapta kaynatılır. İçine az tuz konulur. Başka bir kapta bir bardak soğuk süt içine dört yumurta sarısı ve buğday unu katılarak iyice çırpılır. Piştikten sonra içine biraz karabiber serpilir. On hamur açıldıktan sonra aralarına bol bol tereyağı sürülür. Üst üste konulur ve üzerine soğumuş muhallebi dökülür. Sonra on hamur daha açılır, aralarına tekrar tereyağı sürülerek muhallebinin üzerine dizilir. Arzu edilen şekilde kesilerek tereyağı sürülür üzerine ve fırına verilir.>

Böreğin tatlı olmasını sağlayan en önemli nedeni şerbetidir. Şerbet ise şu şekilde yapılır: Bir buçuk bardak şeker, bir bardak su ile hazırlanan şerbet, tepsi sıcak olunca şerbet ılık olmak şartıyla böreğin üzerine dökülür. Fındık veya cevizle süslendikten sonra ılık olarak servis yapılır.

PEPEÇURA

843990451113212_1260923040

Doğu Karadeniz’e özgü nefis bir muhallebi. Sadece o bölgede yetişen kara ve hoş kokulu, kalın kabuklu üzümlerden yapılır.Bütün karadeniz tatlıları gibi çok hafiftir. Pelte kıvamında yapılır.

Malzemeler

Üç kilo siyah kokulu üzüm, bir su bardağı mısır unu, tuz. Az bir miktar buğday unu katılması iyi olur.

Yapılışı
Üzümler ezilir, şırası alınır. Gerekirse üzümlerin posası az bir suda pişirilerek posada kalan öz de alınmış olur. Bir kazana koyduğumuz ve kaynar hale getirdiğimiz üzüm suyuna un, yavaş yavaş yedirilir, gerekirse şeker ilave edilir. Muhallebi kıvamına gelinceye kadar pişirilir. Sahanlara taslara konup soğuk olarak ikram edilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir