Son Yıllarda Hollywood’da Esen Türk Korku Filmi Rüzgarı

2014 yılında 100. senesini kutlayan Türk Sineması’nın bugüne kadar ki gelişimi, değişimi ve kaydettiği ilerlemeler Hollywood sektöründe de boy göstermemizi sağladı.

Özellikle korku-gerilim ve dram bazında başta Türk Senarist ve Yönetmen Hasan Karacadağ‘ın Üç Harfliler konseptli gerilim-korku-ütopik türündeki seri filmleri yabancı ülkelerde oldukça dikkat çekti. Bunun yanı sıra Mahsun Kırmızıgül ve Haluk Bilginer‘in el ele verip New York sokaklarını Hollywood etkisi ile karantinaya almış olması da Türk sinemasının artık dünyaca tanınıp ilerlemesine sebep oldu.

New-Yorkta-Bes-Minareden-Ilk-Kareler-1

Ayrıca yine dünya sinemasında bir çok Türk oyuncuyu bazen yardımcı oyuncu, bazen çekim ekibi, bazen de bizzat yönetmen olarak görmek bizi onurlandırdı elbet.

bkz. Deniz Akkaya, Haluk Bilginer, Tamer Karadağlı, Cem Yılmaz, Yılmaz Erdoğan

Re-exposure of filmden tecavuz sahneleri_0091

LIVING AND DYING – DENİZ AKKAYA

 

Hasan Karacadağ’a getirmek sözü niyetim…

2006 yılında Dabbe ile başladığı korku filmi serüvenine hız kesmeden hala devam eden Hasan Karacadağ, ülkemizde doğa üstü varlıklar ile çok yakından ilgilenen başarılı bir yönetmen. Şanlıurfa’dan Japonya’ya uzanan bir hayat hikayesine sahip kendisi…

HASAN KARACADAĞ

HASAN KARACADAĞ

1998 yılında Japonya’da bitirdiği Sinema-Tv bölümünün ardından, 1999’da çektiği Hummadruz filmi ile tanındı ve bir çok festivalde ödüle layık görüldü. 2002 yılında Japonya’dan arkadaşı olan korku filmi ustası Yapımcı ve Yönetmen Gore Verbinski ile birlikte the Ring | Halka filminin çekimlerinde bulundu. 2006’da çektiği ve hala aynı konsept farklı konu ile süregelen üç harflilerin hikayelerini anlatan filmlerini vizyona yetiştirmesinde Gore Verbinski ve ekibinin çok büyük payının olduğu söylenebilir. Özellikle 2013’te gösterime giren El-Cin filminin montajını ve kurgusunu üstat Verbinski üstlenmiştir.

maxresdefault

EL-CİN FİLMİ

El-Cin filmi haftalarca vizyonda kalmış ve ütopik konusu ile olağanüstü varlıkların hikayesi farklı çekim teknikleri ile birleştirilerek kurgulanmış, izleyicisini gerçek manada korkutmayı başarmıştır.

Tepkilerden oldukça memnun kalan Karacadağ, Verbinski’ye filmin Amerika dağıtıcılığını üstlenmesini teklif etmiş, Verbinski’de kabul etmiştir. Film, Amerika’da da oldukça rağbet görünce, 2006’da Dabbe ile başlayan Karacadağ fırtınası Amerika’yı etkisi altına almıştır.

Türk sinemasına yaptığı katkılardan dolayı Hasan Karacadağ’a yaşam boyu onur ödülü teklif edilmiş, Karacadağ ise henüz hayattayım ve çekecek çok filmim var deyip ödülü nazikçe reddetmiştir.

 

Kaynak: http://www.imdb.com/name/nm2133921/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir