Unutulmayan Kadın Oyuncular

Hemen hemen hepimizin isimlerini bildiği, hiç yoktan ekran yüzü olarak tanıdık gelen birçok önemli yerli ve yabancı kadın aktörler vardır. Filmlerini seyredip günlerce etkisinden çıkamadığımız o filmler birçok ödüle hak kazanmışlardır. Gerek aile yapısını anlatan sade bir senaryo ile gerek birçok efektin kullanıldığı o filmler günlerce vizyonda kalıp bir numara olmayı başarmışlardır.

Unutulmayan Türk kadın sinema oyuncuları

İlk olarak yerli aktörleri ele alırsak; genelde Türk aile yapısını, ihaneti, ayrılığı, evlat özlemini, aşk acısını ele alan Türk filmleri, genel olarak seyirciyi ağlatmış, üzmüş ve düşündürmüştür.

Acıklı filmlerin vazgeçilmez isimleri arasında; Türkan Şoray yer almaktadır. Türkan Şoray filmleri arasında aşk filmlerinin başında gelen Al yazmalım, Sultan, Dönüş gibi filmlerini hayatımın kadınısın, gönderilmemiş mektuplar gibi birçok önemli filmleri takip etmiştir.

Türkan Şoray

Filiz Akın filmleri arasında, Veda, Aşkın kanunu, Utanç, Zambaklar açarken, Çocukluk aşkım, Tatlı dillim gibi seyircinin seneler sonra bile sıkılmadan seyrettiği filmler yer almaktadır.

Filiz Akın

Hülya Koçyiğit filmleri de oldukça kaliteli ve oyuncunun oldukça titiz çalıştığı filmler arasında Derman, Gelin, Firar, Gülşah, Adak gibi önemli erkek oyuncuların eşlik ettiği filmler sadece bazıları olmaktadır.

hülya koçyiğit

Unutulmayan yabancı kadın sinema oyuncuları

Yabancı aktörlere gelince onlarında aynı şekilde hayat tarzlarını yansıttıkları aşk filmleri başı çekmekle birlikte, aksiyon, korku, macera ve bilimkurgu filmleri yer almaktadır.

Yabancı aktörlerin başında Charlize Theron yer almaktadır. Yabancı aktör Kasımda aşk başkadır, Şeytanın avukatı, Hancock, Cani, İtalyan işi, Pamuk prenses gibi önemli filmlerde yer almıştır.

Charlize Theron

Nicole Kidman ise Gölgelerin dansı, Şöhret uğruna, Tatlı cadı, Uzak ufuklar, İstila, Soğuk dağ, Doğum, Lanetli kan gibi filmleriyle 100 yılın kadın aktörleri arasına girmiştir.

nicole kidman

Elizabeth Taylor, filmleri arasında Devlerin aşkı, Hayat ağacı, Kleopatra, Yarış aşkı Ve ayna kırıldı gibi filmler gözde filmler olmuştur.

Elizabeth Taylor

Marilyn Monroe ise hayata erken yaşta gözlerini yumarak geride Yaz bekarı, Bazıları sıcak sever, Niagara, Otobüs durağı, Son yaprak, Love nest gibi unutulmaz filmlerini bırakmıştır.

Marilyn Monroe

Bu yerli ve yabancı kadın aktörler son yüz yıla damgasını vurmayı başarmış aktörlerdir. Bu ve bunun gibi birçok önemli kadın aktör bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir