Yalnız Seyahat Eden Bayanlar İçin 10 Güvenli Şehir

Yalnız seyahat etmek bayanlar için çok tehlikeli olabilir. Her yıl tatil yapan bayanlara yapılan, cinsel taciz haberlerini duymaktayız. Bu tehlike tabi ki sadece fiziksel saldırılar değil, yalnız seyahat eden kişilerin başına gelen fazla para isteme gibi durumlarda buna birer örnek. Yalnız seyahat eden kişiler yankesici ve otel odası hırsızlarının kolay hedeflerindendir.
Gece tek başınıza yürüyecek misiniz? Şehri bir rehberle mi yoksa tek başınıza mı keşfedeceksiniz? Güvenlik ihtiyacı duyduğunuzda bunu sağlayacak arkadaş veya aileniz var mı? Seyahatin bu yönleri düşünüldüğünde, dünyada bir çok yer yalnız seyahat eden bayanlar için tehlikelidir.

Bizde bayanların güvenli seyahat edebileceği 10 şehri listeledik. Herkes gezeceği şehir hakkında bilgi sahibi olmalı ve tehlike anında nereden yardım bulabileceğini bilmeli. Şehir seçimlerinde bayana karşı işlenilen suçların az olduğu bazı ülkeleri seçtik.

İşte burada sizin için seçtiğimiz 10 şehir.

Kaynak:http://www.escapehere.com/inspiration/the-10-safest-and-coolest-cities-for-women-to-travel-alone/

1. Kopenhag, Danimarka

Danimarka’nın başkenti ve metropol bölgesinde yaklaşık 2 milyon nüfusu ile en büyük şehri. Bu yoğun şehir mimarisi ve alışverişi ile ünlü. Danimarka’nın kuruluşunu mitolojik olarak anlatan the goddess Gefjun çeşmesini görmeyi unutmayın. Akşamları is bu çeşme Norveç dini sihirlerine imada bulunan, mavi bir ışıkla aydınlanıyor.

2. Ottowa, Kanada

Ontario’da bulunan Quebec’e sınırı olan Kanada’nın başkenti. Bu karışık kültürlü şehre gittiğinizde hem İngilizce hem Fransızca konuşulduğunu duyacaksınız. Byward pazarına gittiğinize emin olun. Bu pazar Kanada’nın en eski pazarı ve her hafta sonu 50.000 den fazla ziyaretçiyi karşılıyor. El yapımı kıyafetler ve takıların yanı sıra, yerli ürünler ve yerel ekmeği almayı unutmayın. Ünlü restoranlarından birinde durun ve bu alışveriş macerasını iyi şekilde noktalayın.

3. Auckland, Yeni Zelanda

Auckland, Yeni Zelanda’nın sportif 1.400.000 sakiniyle en büyük şehri. Limanındaki yat oranından dolayı yelkenlerin şehri olarakta bilinir. En güzel sahillerini ve deniz turunu kontrol ettiğinizden emin olun. Orewa’nın kazasındaki 3 kilometrelik bozulmamış beyaz sahilin tadını çıkarın. Güneşli bir günün ardından termallerde rahatlayın.

4. Helsinki, Finlandiya

Helsinki metropol bölgesinde 1,300,000 den fazla nüfusuyla Finlandiya’nın başkenti ve en büyük şehri. Çok sayıda Art nouveau stili binalarıyla Helsinki mimarisinin tadını çıkarın. Şehir Uluslararası Tasarım Dernekleri konseyinde 2012 de dünya tasarım başkenti seçildi. Şehirde yaptığınız yürüyüş ve sanat galerileri bu seçimin ne denli olduğunu size gösterecektir. Şehri keşfettikten sonra, kuzey tipi kıyafetler size fantastik bir alışveriş olanağı sunacaktır.

5. Hilo, Hawaii

Amerika’da bayanlar için bir çok güvenli seyahat bölgesi var fakat konu tatil olunca Hawaii’yi geçebilecek bir bölge yok. Hilo Hawaii adasında yer alır, isim karmaşasına mahal vermemek için ”Büyük Ada” ( Big Island)  olarakta bilinir. 40.000 den fazla sakiniyle adadaki en geniş yerleşkedir. Akaka şelalesi devlet parkına gidip, 122 metrelik Akaka şelalesinin tadını çıkarmayı unutmayın. Hilo, Mauna Loa Macadamia fındık şirketine ev sahipliği yapar, bu nedenle ünlü Macadamia fındığo üzerine kaplı çikolatalı atıştırmalardan bolca bulabilirsiniz.

6. Perth, Avusturalya

Avusturalya sahilleri bütün dünyadaki sahillere rakiptir. Perth 1,800,000 nüfusü ile batı Avusturalya’nın başkentidir. Dünyanın en büyük şehir parkı olan Kings Parkı ziyaret ettiğinize emin olun. Her yıl bu parkı 6,000,000 nun üstünde insan ziyaret etmekte. Tabiki Perth’de olağan üstü sahilleriyle rahatlamayı ve dinlenmeyi unutamayız. Cottesloe sahilinde güneşlenin veya Scarborough sahilinde sörf yapın.

7. Oslo, Norveç

Her yıl İskandinav ülkelerinde bayanlara eşit haklar konusunda il 10 sırada yer alıyor. Norveç, başkenti Oslo ile birlikte seyahat etmek için güzel bir ülke. Vigeland heykel parkında harika, sanatsal bir geziye çıkın. Bu güzel ve sanat parklarını uyandıran düşünce yılda 1,000,000 ziyaretçiyi etkiliyor. Bu heykel parkı Gustav Vigeland tarafından kurulmuş ve 200 den fazla demir, granit ve bronz sanatını barındırıyor.

8. Setubal, Portekiz

Portekiz güzel bir tatil bölgesi. Eğer özel ve rahatlatıcı bir tatil istiyorsanız, Setubal’e seyahat etmelisiniz. Bu küçük şehir 800,000 in altında bir nüfusa sahip. Şehri keşfetmenin, taze yakalanmış deniz mahsullerini ve iyi şarabın keyfini çıkartın. Eğer bütün bunlardan da uzaklaşmak istiyorsanız, ormanın denizle buluştuğu Serra ve Arrabida ulusal parkına gidin. Buradaki sıfır dalgasız en güzel sahil Portinho da Arrabida’dır.

9. Malmö, İsveç

İsveç dünya çapında iyi insanları ve kültürüyle tanınır. Malmö 3. büyük şehridir ve ülkenin güney ucunda yer alır. Aktif tatil için Malmö harika bir bölgedir. Bot kiralayarak doğal manzaranın tadını çıkarın. Şehir ayrıca harika golf kurslarına öncülük eder. Eğer şehirde kalmak isterseniz, İsveçlilerin sunacağı muhteşem alışveriş keyfinin tadına varın. Malmö bereketli ekolojik alışverişiyle birlikte,  çevresel olarak samimi giyim ve iyi restorantlara da ev sahipliği yapar.

10. Marsilya, Fransa

Fransa’nın herhangi bir yerine harika bir tatil yapmak isterken, benzersiz Marsilya seyahatine bir göz atın. Bu tarihi şehir kültür ve miraslarla doludur. Metropol bölgesinde yaklaşık 3,000,000 nüfusu ile Fransa’nın 2. büyük şehridir. Bu şehir Akdeniz sahilinde yer almaktadır, en önemli sahillerle birlikte lezzetli deniz mahsullerini tatma şansı verir. Sahillere gitmek için taksi tutun, çünkü popülaritesi nedeniyle park yeri neredeyse yoktur. Yakındaki adalara bot turlarına katılın ve Téléscaphe’te bulunan su altı kalıntılarını keşfedin.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir